Fiziksel Planlama

Doğal afetlerin ve kriz durumlarının türüne göre alınacak koruyucu fiziksel planlama kriterleri çeşitlilik göstermekle birlikte temelde, risk taşıyan alanlarda yapılaşmanın önlenmesi ve yerleşimler için risk faktörlerinin tespit edilerek bunların önüne geçilmesi gerekmektedir.

2018 yılı itibariyle ilçemizin nüfusu yaklaşık 458.638 ( TUİK - 2019 ) kişidir. İlçemizde bulunan 21 mahalle, nüfus yoğunluk ve kapasiteleri göz önüne alınarak 8 adet Afet Yerleşim Bölgesine ayrılmıştır. 2009 Mart yerel seçimlerinde 7 mahallemiz Belediyemizden ayrılarak yeni kurulan Ataşehir Belediyesine geçmiştir. Bir çok afete yönelik planlanan hizmet alanlarının çoğu Ataşehir Belediyesinin sınırları içinde kalmıştır. 25,70 km2’lik alana sahip olan Belediyemiz sınırları içerisinde 30.450 bina bulunmaktadır. Belediyemiz afetlere yönelik çalışmalarına hızla devam etmektedir.

Afet ve kriz durumlarında Kadıköy’ün tüm mahallelerinde seri şekilde organize olmak, acil müdahale gerektiren alanlara en kısa ve etkili yoldan erişimi ve kaynakların aktarılmasını sağlamak, can ve mal kayıplarıyla hasarları en aza indirgemek amacıyla Kadıköy İlçesi Afet Yerleşim Planı hazırlanmıştır.

21 mahallede ve 8 adet Afet Yerleşim Bölgesinde afet çalışmalarında kullanılmak üzere gerekli verilerin toplanarak GIS ortamına aktarılması devam etmektedir. Yeni bilgi akışı ile sürekli bir veri güncellenmesi yapılmaktadır. Çadır alanları, enkaz döküm alanları, toplanma merkezleri gibi öncelikle gerekli alanlar belirlenmiştir. Yoğun insan kullanımı olan toplu yaşam mekânlarının tespiti, konutların yanı sıra yüksek risk altındaki (Okullar, hastaneler, kamu kurumları, yurtlar, dershaneler, alış veriş merkezleri, sinema, tiyatro, gösteri merkezleri, akaryakıt-lpg istasyonları vb.) yerlerin niteliksel ve niceliksel verilerinin toplanması, güncellenmesi devam etmektedir. Ayrıca; afet sonrasında ihtiyaç duyulabilecek (eczaneler, ecza depoları, sağlık merkezleri, su depoları marketler, fırınlar vb.) kullanımlar tespit edilmektedir.

KADIKÖY BELEDİYESİ AFET BİLGİ SİSTEMİ ( ABİS )

KADIKÖY İLÇESİ TOPLANMA ALANLARI VE ANA TAHLİYE ALANLARI LİSTESİ

 

Access to the path 'C:\Apps\Web\afet.kadikoy.bel.tr\wwwroot\sitemap.xml' is denied.